Wystawa Escher w Palazzo Bonaparte

Wystawa Escher w Palazzo Bonaparte

Escher w Rzymie.

 

100 lat od pierwszej wizyty Eschera w Rzymie miasto gości kolejna wystawę tego nadzwyczajnego holenderskiego artysty.

Wystawa, w Rzymie która ma miejsce w Palazzo Bonaparte przy Placu Weneckim jest wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego publiczności oprócz najsłynniejszych arcydzieł artysty będzie mogła także zobaczyć liczne dzieła niepublikowane i nigdy wcześniej nie prezentowane.

Antologia licząca około 300 dzieł, w tym kultowe już dziś Ręka z odbijającą kulą (1935), Bond of Union (1956), Metamorfoza II (1939), Dzień i noc (1938) i wiele innych.

 

Kilka słów o artyście.

 

M.C. Escher (1898-1972), to doskonały holenderski rysownik i grafik o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej, najbardziej znany artysta w świecie nauki. W swej twórczości przemawiał językiem matematyki, przez co do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów tych dziedzin.

 

Początki twórczości.

Pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierał w szkole średniej w Arnhem. Przeniósł się do miasta Haarlem i zaczął studiować w Szkole Architektury i Sztuk Dekoracyjnych.

 

Escher we Włoszech.

Przez 13 lat mieszkał we Włoszech, tam poznał żonę i urodziło mu się dwóch synów. We Włoszech powstała ponad połowa jego prac.

Po dojściu do władzy Mussoliniego Escher zdecydował się opuścić Włochy i w 1935 roku przeniósł się do Szwajcarii. Nie mogąc się tam zadomowić, w 1937 roku przeniósł się do małego miasteczka koło Brukseli. Po raz ostatni przeprowadził się w 1941 roku do Holandii, gdzie mieszkał aż do śmierci.

 

Sztuka Eschera.

 

Światową sławę zdobył jako autor grafik. Jak będzie można zobaczyć na wystawie na wystawie, Escher tworzył często z inspiracji matematycznych. Formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

Escher nawiązywał do trzech światów, w których powierzchnia, głębokość i refleksja są umieszczone na jednej płaszczyźnie.

Sztuka Eschera ukazuje względność i subiektywność postrzegania. Stawia pytanie, na ile możemy wierzyć naszym zmysłom, odzwierciedla dualizm naszej rzeczywistości – jej harmonię przy jednoczesnym całkowitym braku uporządkowania, jej ograniczenie z jednoczesną perspektywą nieskończoności, jej powtarzalność, a jednocześnie nieprzewidywalność.

 

Wystawa a miejsce w Rzymie w Palazzo Bonaparte – Piazza Venezia 5

 

31.10.2023 – 1.04.2024

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – czwartek 9.00 – 19.30

Piątek – niedziela 9.00 – 21.00

Kasa biletowa zamyka godzinę wcześniej.